Agata Niedziałek Katarzyna Magaj Joanna Mróz Anuluj

Seks po porodzie

Joanna Mróz | 18 lipca 2018

Seks po porodzie

Kiedy prowadzę w Szkole Rodzenia, moje ulubione zresztą zajęcia z połogu, najczęściej zadawane pytanie brzmi: „kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie?

Odpowiedź jest jasna – po badaniu ginekologicznym, które ma miejsce po zakończeniu połogu, czyli po upływie 4-6 tygodni po porodzie siłami natury i cesarskim cięciu.  Jeżeli w badaniu ginekologicznym otrzymasz informację, że proces regeneracji pochwy i gojenia krocza został zakończony, statyka Twojego narządu rodnego jest prawidłowa, mięśnie dna miednicy pełnią prawidłowo  swoją funkcję, spojenie łonowe jest stabilne, nerw sromowy nie jest podrażniony, skończyłaś już krwawić i plamić z dróg rodnych oraz wykluczono szereg innych nieprawidłowości, to śmiało możesz rozpocząć współżycie seksualne. Są kobiety, które nie mogą się już doczekać aż dostaną zielone światło i w podskokach wychodzą z gabinetu 🙂 

Są też takie, które się boją i zastanawiają się czy seks po porodzie będzie się czymś różnił od tego sprzed zajścia w ciążę. Często zadają sobie pytanie czy nie będzie zbyt luźno? Czy będzie bolało? Czy nie będzie za sucho, czy nadal będę atrakcyjna dla mojego partnera? Pojawienie się takich wątpliwości  jest to oczywiście całkowicie normalne. Najważniejsze jest to, aby rozmawiać ze sobą i mówić o swoich obawach, oczekiwaniach. Jeśli należysz do tej grupy kobiet, mimo, że w badaniu  badaniu wyszło, że jest wszystko w porządku, ale Ty czujesz, że nie jesteś jeszcze gotowa, to poczekaj. Daj sobie czas. Zawsze możesz też zgłosić się do psychologa, seksuologa.

Przez dłuższy czas po porodzie nie masz ochoty na seks? To zupełnie normalne.