Agata Niedziałek Katarzyna Magaj Joanna Mróz Anuluj

Czy cesarskie cięcie boli?

Joanna Mróz | 7 grudnia 2023

Czy cesarskie cięcie boli?

Odsetek cesarskich cięć na świecie wciąż rośnie. W Polsce wg raportu Narodowego Funduszu Zdrowia z lat 2019 – 2022 wynosi on 48%. Cesarskie cięcie może być planowane lub nagłe. W jednym i drugim przypadku pacjentka dostaje znieczulenie podpajęczynówkowe, rzadziej ogólne.

Przed planowanym cesarskim cięciem lekarz anestezjolog na podstawie wywiadu i wyników badań krwi dostosowuje odpowiednią dawkę leku oraz sposób jego podania. Pacjentka dostaje również dożylnie płyny. Znieczulenie działa niemal natychmiastowo, pacjentka nie czuje nic od pasa w dół. Dopiero kiedy zespół anestezjologiczny potwierdzi, że znieczulenie przebiegło prawidłowo, lekarz ginekolog lub lekarz w trakcie specjalizacji z ginekologii przechodzi do cięcia.

W związku z tym odpowiedź nasuwa się sama – cesarskie cięcie nie boli. Ból pojawia się później.

Cesarskie cięcie jest operacją na jamie brzusznej i macicy, podczas której rodzi się dziecko. Przecinane są poszczególne warstwy, a potem kolejno zszywane. Mimo, że znieczulenie działa jeszcze około 4-5 godzin po operacji i pacjentka dostaje dodatkowo leki przeciwbólowe dożylnie lub doodbytniczo – ból pooperacyjny może zaskoczyć.

Najważniejsze to zachować spokój i prawidłowo wstać.

To co możesz czuć to ból i ciągnięcie w okolicy podbrzusza, problem z wyprostowaniem się, uczucie, że „nagle coś wyleci” z okolicy rany – jest całkowicie normalne. Ból ustępuje w około tygodnia po cesarskim cięciu, potem możesz zauważyć, że wręcz NIC nie czujesz. Okolice powoli tworzącej się blizny mogą być odrętwiałe, obrzęknięte i zaczerwienione.

Do porodu przez cesarskie cięcie możesz się przygotować tak samo jak do porodu siłami natury.

Cesarskie cięcie - kilka faktów

Pomoże Ci Agata Niedziałek

Chcesz się przygotować na cesarskie cięcie, a może miałaś już CC i chcesz skontrolować bliznę? Agata z przyjemnością się Tobą zajmie.

Umów wizytę