Menstruacja jest naturalna!
Joanna Mróz | 22 marca 2023
Dzieci uczą się przez obserwację i pojmują świat takim, jakim jest. Codziennie muszą konfrontować się z mnóstwem nowych sytuacji i próbują je zrozumieć. Podglądają rodziców, innych dorosłych, inne dzieci. Obserwują, naśladują i starają się odnaleźć w złożonym świecie. To co zobaczą rodzi wiele pytań. A rodzicom czasem ciężko jest rozmawiać wprost o trudnych tematach. Pamiętaj, że najlepszym, co możesz dać swoim dzieciom, to możliwość obserwacji Ciebie w różnych sytuacjach. Po prostu pokazuj, jak radzisz sobie z codziennością, także podczas miesiączki i stopniowo wtajemniczaj dzieci w temat menstruacji i we właściwe nazewnictwo z nią związane.
Dzieci nie oceniają i nie mają uprzedzeń. Wstyd czy zażenowanie często istnieje wyłącznie w głowie rodzica. Odpowiednio dostosowując komunikat do wieku dziecka sprawisz, że poczuje się naturalnie z tematem menstruacji i nie będzie uznawać jej za coś… dziwnego.
Chodzi nie tylko tłumaczenie stanu w jakim się znajdujesz podczas napięcia przedmiesiączkowego, ale też możliwość zobaczenia jak zmieniasz podpaskę, czy nawet zobaczenia krwi miesiączkowej. Dzieci widzą świat we wszystkich jego oczywistościach, czyli -> aha – mama krwawi, bo mama ma miesiączkę; mama zmienia podpaskę na nową, bo krwawi i to jest normalne.
Normalne jest to, że mama miesiączkuje.
W czasie tych wspólnych obserwacji pozwól dziecku wyciągnąć podpaskę z opakowania, pozwól jej oderwać pasek – to prawie jak naklejka! Pokaż, jak się wkłada podpaskę do bielizny. To buduje u poczucie dziecka, że wszystko jest w porządku, nie dzieje się nic niepokojącego. Oswajaj z menstruacją także chłopców, oni też powinni o tym swobodnie rozmawiać!
Do pierwszej miesiączki można się przygotować i to wspólnie!
Pamiętaj, że pierwsza miesiączka córki nie musi, a nawet nie powinna być zaskoczeniem.
Ważnym elementem przygotowania do pierwszej miesiączki jest obserwacja dziecka i określenie, czy zaczyna się już proces dojrzewania. Jak najwcześniej rozpocznij spokojne, naturalne rozmowy, w formie pogawędek o cyklu miesiączkowym, o jego rytmie i procesie w jakim zachodzi. Wyjaśnij znaczenie miesiączki w życiu kobiety i powiedz o tym, że bez menstruacji… nie byłoby nikogo!
Potem oczywiście czas na wspólne zakupy ! 🙂
Ważnym jest, aby nie odbywały się w niepotrzebnym napięciu i pośpiechu. Celem jest świadomy wybór środków higienicznych, oparty na wiedzy i doświadczeniu matki. To da córce poczucie bezpieczeństwa, wsparcia – poczucie, że ma swoją przewodniczkę, że nie została w tym wszystkim sama.
Pokaż córce, jak ważna jest jakość produktów, pamiętaj, że dziewczynki mogą mieć bardzo wrażliwą skórę skłonną do podrażnień. Wybieraj świadomie produkty z dobrym składem, biodegradowalne, starannie przebadane pod kątem dermatologicznym. Pokaż córce jak sprawdzić, czy są bezzapachowe, czy nie posiadają dodatków chemicznych, które mogą podrażniać i uczulać. Upewnijcie się, czy podpaski, które wybrałyście, są bielone bez użycia chloru.
Warto wyjaśnić córce, że górna powierzchnia z miękkiej bawełny organicznej gwarantuje poczucie komfortu i pozwala skórze oddychać, a dodatkowa warstwa rozprowadza równolegle wilgoć po całym wnętrzu podpaski. I właśnie ta chłonność chroni nas przed krwawymi wpadkami i plamą na spodniach! Podpowiedz, jak często należy zmieniać podpaskę i gdzie najlepiej ją wyrzucić. A na sam koniec dodaj, że nawet najlepszym zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, więc nie ma co się martwić plamą na bieliźnie!
Miesiączka to jest to co nas łączy, łączy nas kobiety, łączy matkę z córką. Pomyśl, że w końcu to #mojakrew