Agata Niedziałek Katarzyna Magaj Joanna Mróz Katarzyna Łempicka Anuluj

Kąpiel noworodka – krok po kroku

Joanna Mróz | 16 sierpnia 2022

Kąpiel noworodka – krok po kroku

Temat pielęgnacji noworodka jest często tematem przewodnim w szkole rodzenia. Każdy rodzic chce aby wszystko było wykonane poprawnie i prawidłowo. Kąpieli noworodka często towarzyszy dużo stresu – zupełnie niepotrzebnie. Pamiętaj, że jesteś super rodzicem i na pewno dasz sobie radę!

Kąpiel noworodka - krok po kroku
Kąpiel noworodka – krok po kroku

Aby Ci pomóc i jak najbardziej ujednolicić i zespoić informacje dotyczące pielęgnacji noworodka opisałam wszystko w kilku prostych krokach.

Pamiętaj tylko o dwóch najważniejszych zasadach! Pierwsza – spokój rodzica ma ogromne znaczenie podczas kąpieli. Druga – im mniej kosmetyków tym lepiej. Kosmetyki staraj się wybierać świadomie, czytaj etykiety.

ZACZYNAMY!

Mycie główki

Zadbaj aby miejsce w którym będziesz kąpać dziecko było ciepłe i przytulne.

Do kąpieli noworodka przygotuj:

 • wanienkę,
 • przewijak do odłożenia dziecka po kąpieli
 • miękki ręcznik z kapturkiem – połóż ręcznik na przewijaku aby był już gotowy kiedy będziesz wyjmować dziecko.
 • gaziki do mycia oczu i okolic intymnych
 • miseczkę z ciepłą, przegotowaną wodą do mycia oczu dziecka  
 • wielorazowe „waciki” – płatki np z włókna bambusowego
 • dermożel myjący najlepiej 2w1
 • balsam oliwny, którym możesz wykonać masaż po kąpieli
 • krem nawilżający do twarzy i ciała – jeśli czujesz, że skóra Twojego dziecka tego potrzebuje
 • maść z cynkiem na pupę jeśli Twoje dziecko ma tendencję do odparzeń. Pamiętaj, że krem najlepiej stosować tylko na noc i nakładać cienką warstwą.
 • szczoteczkę z naturalnego włosia do czesania i mikromasażu główki
 • pieluszkę
 • śpioszki

Kąpiel noworodka – krok po kroku

Nalej ciepłej wody do wanienki, łokciem sprawdź temperaturę. Woda ma być przyjemnie ciepła. Dodaj do wanienki niewielką ilość dermożelu naprawdę wystarczy jedno „ kliknięcie” dozownika aby umyć dziecko. W przypadku większych zabrudzeń możesz dodatkowo nałożyć kroplę kosmetyku na swoją dłoń i dokładnie oczyścić trudno dostępne miejsca. Spokojnym i pewnym ruchem włóż dziecko do wanienki zaczynając od pośladków. Rozpocznij mycie od szyi, pach, klatki piersiowej, brzuszka, plecków i nóżek. Dokładnie umyj wszystkie zagłębienia i fałdki – są to miejsca, w których lubią się robić odparzenia.

Następnie umyj główkę, ruchy powinny być okrężne i delikatnie. Kubeczkiem łazienkowym lub swoją dłonią spłucz główkę dziecka. W przypadku ciemieniuchy możesz nałożyć do mycia główki dodatkową kroplę dermożelu.

Spokojnym i pewnym ruchem wyjmij dziecko z wanienki i odłóż na przewijak, otul szczelnie przygotowanym wcześniej ręcznikiem. Osuszaj ruchem punktowym, staraj się nie wycierać.

Namocz jednorazowym gazik w przegotowanej wodzie i przetrzyj oko dziecka zaczynając od zewnętrznego kącika. Jeden gazik wykorzystujesz na jedno oko. W wersji zero waste możesz wykorzystać wielorazowe bawełniane lub bambusowe płatki kosmetyczne.

Przetrzyj okolice intymne zaczynając – u dziewczynki – od góry do dołu – chłopca delikatnie odciągając napletek.

MYCIE ZAKOŃCZONE!!!!!!!!!!!!!!!!
Teraz czas na masaż. 😊

Nałóż na dłonie balsam oliwny i jeśli chcesz pomasuj dziecko np. metodą Shantala. Ruchy powinny być pewne i spokojne. Dziecko wyczuwa każde nasze napięcie 😊

Masaż Shantala balsamem oliwnym

Po masażu nałóż niewielką ilość maści z cynkiem na okolicę między pośladkami i załóż pieluszkę. Sprawdź okolicę za uszami, pod kolanami i w fałdkach na szyi – jeśli są mocno zaczerwienione tam również nałóż maść z cynkiem.

Ubierz spokojnie dziecko we wcześniej przygotowane śpioszki. Dziecko ubieramy przetaczając je powoli na boki. i nakarm.

Pamiętaj, że nie musisz kąpać noworodka codziennie.

Pomoże Ci Agata Niedziałek

Jeśli potrzebujesz przećwiczyć kąpiel noworodka przed porodem to Agata może Ci pomóc

Umów wizytę